Zagadnienia prawne
Zagadnienia ze słowem kluczowym: oprogramowanie wyczyść
Indeks
Słowa kluczowe:
- afiliacja
- ankieta
- autor
- badanie
- dane
- dane empiryczne
- dane surowe
- dane teleadresowe
- geoss
- gus
- handel
- instytucja
- legalne wykorzystanie
- licencja
- nielegalne wykorzystanie
- obliczenia
- ochrona
- odpłatne udostępnianie
- odsprzedaż
- oprogramowanie
- patent
- pobieranie danych
- policja
- pomiar
- powstanie danych
- prawo
- prawo autorskie
- przedsiębiorstwo
- publikacja naukowa
- repozytorium
- respondent
- studenci
- sublicencja
- technik
- udostępnianie danych
- udział
- umowa
- urząd
- utwór
- właściciel
- wykonujący badania
- wykorzystanie danych
- wyniki ankiet
- zgoda
- zlecający
- znakowanie
Czy prawa autorskie do danych zależą w jakiś sposób od licencji oprogramowania przy pomocy którego dane zostały wytworzone (open source, akademickie, komercyjne itd.)? Co jeśli dane powstają przy pomocy własnoręcznie napisanego programu?
W ogólności licencja oprogramowania, które posłużyło do wytworzenia danych nie wpływa na ochronę prawno-autorską. Licencja ta może mieć jednak wpływ na sposób dystrybucji danych (np. na licencję tychże).
Zob. więcej: Granica między danymi a oprogramowaniem.
W którym miejscu przebiega granica pomiędzy danymi a oprogramowaniem? Czy jeśli w oprogramowaniu "wbudowane" są pewne dane, np. w postaci parametrów to czy są one chronione prawem autorskim (licencją oprogramowania) czy nie?
W naukach prawnych nie istnieje stała granica pomiędzy danymi a oprogramowaniem. Także sądy wielokrotnie nie były w stanie ocenić tej granicy, np. na przykładzie mapy cyfrowej, czy jest ona bazą danych, czy oprogramowaniem, i gdzie przebiega granica między jednym a drugim. Co do zasady przyjmuje się, że za oprogramowanie należy uznać silnik dzieła.
Jeśli w ramach swojej pracy naukowej często się wykorzystuje komercyjne oprogramowanie do wykonywania obliczeń w ramach fizyki atomowej i molekularnej oraz chemii kwantowej, to czy wyniki takich obliczeń można traktować jako dane surowe? Czy zbiory parametrów, wybranych lub zoptymalizowanych (np. baza obliczeniowa) umieszczonych w skryptach wejściowych do takich programów mogą stanowić dane surowe?
W sytuacji postawionej w pytaniu, wyniki obliczeń w ramach fizyki atomowej i molekularnej oraz chemii kwantowej można uznać za dane surowe. Podobnie zbiory parametrów wybrane i umieszczone w skryptach wejściowych do dalszych badań będą stanowiły dane surowe.