dr hab. Anna Rzeczycka
Zatrudnienie
Publikacje
Filtry
wszystkich: 76
Katalog Publikacji
Rok 2008
-
Wykorzystanie instrumentów pochodnych w zarządzaniu ryzykiem walutowym II
PublikacjaW opracowaniu przedstawiono znaczenie instrumentów pochodnych w ograniczaniu ryzyka walutowego. W szczególności określono mechanizmy oddziaływania opcji w ramach operacji minimalizujących ryzyko walutowe.
-
Zarządzanie należnościami w gospodarce rynkowej
PublikacjaW pracy przedstawiono znaczenie zarządzania należnościami przedsiębiorstwa w kształtowaniu poziomu jego płynności. Określono strategie zarządzana należnościami oraz dokonano przeglądu metod, pozwalających na kształtowanie poziomu należności w przedsiębiorstwie.
Rok 2007
-
Adekwatność kapitałowa w systemie bankowym w Polsce
PublikacjaW pracy określono znaczenie adekwatności kapitałowej w działalności banków. Zestawiono regulacje prawne z praktyką bankową. Przedstawiono współczynniki wypłacalności generowane przez banki komercyjne i spółdzielcze oraz wymogi kapitałowe tych banków.
-
Efektywność funkcjonowania wybranych instytucji finansowych - analiza porównawcza spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych i banków spółdzielczych
PublikacjaW pracy zawarto analizę funkcjonowania spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych, szczególną uwagę przypisując ocenie efektywności ich funkcjonowania. Punktem odniesienia jest system bankowy, w szczególności banki spółdzielcze. W wyniku przeprowadzonej analizy, stwierdzono, że SKOK - i mimo niewielkiego wyposażenia kapitałowego, są podmiotami wykazującymi się znaczną dynamiką wzrostu i efektywnością funkcjonowania.
-
Nadzór bankowy w gospodarce rynkowej
PublikacjaW pracy przedstawiono istotę i funkcje nadzoru bankowego. Scharakteryzowano jego modele w ujęciu statycznym i dynamicznym. Podkreślono znaczenie jego funkcjonowania jako instytucji niezależnej.
-
Rynek instrumentów pochodnych
PublikacjaW pracy scharakteryzowano zasady funkcjonowania rynku instrumentów pochodnych. Określono instrumenty finansowe na nim występujące. Przeprowadzono analizę tego rynku w warunkach Polski.
-
Rynek kapitałowy i jego funkcjonowanie w Polsce
PublikacjaW pracy scharakteryzowano zasady funkcjonowania rynku kapitałowego. Określono instrumenty finansowe na nim występujące. Przeprowadzono analizę tego rynku w warunkach Polski.
-
Rynek pieniężny w gospodarce rynkowej, jego atrybuty i przesłanki funkcjonowania
PublikacjaW pracy scharakteryzowano zasady funkcjonowania rynku pieniężnego. Określono instrumenty finansowe na nim występujące. Przeprowadzono analizę tego rynku w warunkach Polski.
-
Ryzyko kredytowe w działalności banków w systemie bankowym w Polsce
PublikacjaW opracowaniu przedstawiono ryzyko kredytowe, jego rodzaje, przyczyny i skutki. Wskazano na metody jego identyfikowania oraz sposoby ograniczania. Określono normy ostrożnościowe pozwalające na określenie poziomu ryzyka kredytowego banku. Uwzględniono w n ich współczynniki wypłacalności, wymogi kapitałowe dotyczące ryzyka kredytowego oraz wielkość należności zagrożonych banków.
-
Wycena przedsiębiorstwa i jej funkcje
PublikacjaW pracy przedstawiono istotę wyceny wartości przedsiębiorstwa oraz wskazano jej funkcje.
-
Wykorzystanie instrumentów pochodnych w ograniczaniu ryzyka stopy procentowej
PublikacjaW artykule określono istotę ryzyka stopy procentowej. Przedstawiono jego rodzaje i determinanty go kształtujące. Wskazano metody jego ograniczania, szczególne miejsce przypisując w nich instrumentom pochodnym.
Rok 2006
-
Efektywność funkcjonowania wybranych elementów systemu bankowego w Polsce w okresie transformacji. Cz. 2.
PublikacjaW opracowaniu przedstawiono nowoczesne metody pomiaru efektywności funkcjonowania banków oraz określono ich przydatność w praktyce gospodarczej. Szczególne znaczenie w ocenie efektywności technicznej przypisano metodzie DEA i HOB. Mimo ich pracochłonności, możliwość określenia czy banki przygotowane są do konkurencji oraz czy mogą osiągać efekty skali, przemawia za szerszym wykorzystanie tego typu metod.
-
Fundusze pomocowe - przykłady aplikacji ośrodki unijne
PublikacjaW pracy określono możliwości wykorzystania funduszy pomocowych w Polsce. Poprzez analizę obowiązujące procedur związanych z ich pozyskaniem, określono czynniki hamujące wykorzystanie przedstawianych funduszy.
-
Fundusze strukturalne jako źródło finansowania mikroprzedsiębiorstw
PublikacjaW pracy dokonano przeglądu funduszy strukturalnych w kontekście ich wykorzystania.Wskazano finansowane programy operacyjne oraz działania z nimi związane.
-
Kredyty bankowe dla przedsiębiorstw
PublikacjaW pracy przedstawiono kredyt jako podstawowe źródło finansowania firmy kapitałem obcym. Dokonano przeglądu dostępnych na rynku kredytów bankowych. W przedstawionej analizie wskazano zalety i wady, związane z korzystania z konkretnego rodzaju kredytu.
-
Kształtowanie cykli w zarządzaniu kapitałem obrotowym
PublikacjaW pracy przedstawiono kapitał obrotowy brutto i netto. Wskazano na konieczność zarządzania nim w kontekście zapewnienia płynności przedsiębiorstwu i kształtowania efektywności jego funkcjonowania.
-
Przedsiębiorstwo na rynku, jego cele i determinanty funkcjonowania
PublikacjaW pracy przedstawiono cele przedsiębiorstwa w kontekście zmian, związanych z funkcjonowanie firmy w warunkach urynkowienia gospodarki. Wskazano determinanty realizacji celów, w szczególności konieczność zapewnienia finansowania dla zróźnicowanych celów przedsiębiorstwa.
-
Przemiany strukturalne i reforma systemu bankowego w Polsce
PublikacjaW pracy przedstawiono przemiany strukturalne w systemie bankowym w Polsce, jako element dostosowania się do wymogów stawianych przez Unię Europejską. Procesy systemowych i strukturalnych przekształceń w systemie bankowym rozpatrzono jako konieczność stworzenia bezpiecznego i efektywnego systemu bankowego, pozwalającego bankom komercyjnym na funkcjonowanie w warunkach konkurencji i ryzyka.
-
Zarządzanie finansami przesiebiorstwa
PublikacjaW pracy zawarto zagadnienia z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem w krótkim i długim okresie. Omówiono problemy dotyczące zarządzania kapitałem obrotowym netto wraz z analizą poszczególnych jego elementów. W pracy omówiono zagadnienia dotyczące majątku przedsiębiorstwa oraz dokonano przeglądu źródeł finansowania w kontekście osiągania dodatniego efektu dźwigni finansowej i kształtowania wartości przedsiębiorstwa. Zagadnienia...
Rok 2005
-
Determinanty rozwoju banków spółdzielczych w Polsce
PublikacjaGłębokie przemiany strukturalne i organizacyjne w bankowości spółdzielczej wywołane są koniecznością dostosowania tego sektora do warunków gospodarki rynkowej, a zwłaszcza standardów Unii Europejskiej. Celem artykułu jest więc określenie czynników determinujących rozwój banków spółdzielczych w polskich uwarunkowaniach. W wyniku przeprowadzonej analizy należy stwierdzić, że procesy restrukturyzacyjne przyniosły...
-
Efektywność funkcjonowania wybranych elementów systemu bankowego w Polsce w okresie transformacji. Cz. 1.
PublikacjaW artykule scharakteryzowano przemiany, wynikające z uczestnictwa polskiej gospodarki w procesie liberalizacji, globalizacji i integracji. Podmioty na rynku rozpoczęły funkcjonowanie w warunkach konkurencji nie tylko ze strony podmiotów polskich, ale również zagranicznych. Aby utrzymać się na rynku, koniecznością stało się zwiększenie efektywności funkcjonowania. Celem artykułu jest analiza efektywności banków komercyjnych...
Rok 2004
-
Działalność pomocowa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego a banki spółdzielcze.
PublikacjaW pracy przedstawiono istotę i znaczenie działalności pomocowej BFG. Wskazano również jakie miejsce w tej działalności zajmuje bankowość spółdaielcza
Rok 2003
-
Transformacja metod identyfikowania ryzyka walutowego w procesie zarządzaniaryzykiem bankowym. W: Wewnętrzne i zewnętrzne determinanty procesów decy-zyjnych w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. Monografia Katedry Finan-sów nr 1. Gdańsk: Kated. Finan. Wydz.Zarz. i Ekon. P. Gdań.**2003 s. 97-106bibliogr. 12 poz.
PublikacjaRyzyko walutowe, podobnie jak inne rodzaje ryzyka bankowego podlega procesomminimalizowania. Metody ograniczania ryzyka walutowego podlegają przemianomwpływając na racjonalizowanie procesu zarządzania tym ryzykiem.
Rok 2002
-
Bank komercyjny a jego prawne otoczenie.
PublikacjaBank komercyjny jest systemem. Jest on podatny na oddziaływanie swojego otoczenia. Ponieważ bank jest instytucją zaufania publicznego, szczególnie istotne jest dla niego otoczenie prawne. W artykule określono relacje: prawe otoczenie - bank komercyjny.
-
Ryzyko bankowe i metody jego ograniczenia
PublikacjaW pracy przedstawiono bank jako podmiot systemy. Takie ujęcie wymagało zdefiniowania pojęcia ''system'' oraz oznaczenia jego cech. Zgodnie z przyjętą koncepcją, założono, że bank funkcjonuje w warunkach permanentnego ryzyka. Ponieważ jest on instytucją zaufania publicznego, rozważono konieczność podjęcia działań zmierzających do minimalizowania zagrożeń tkwiących w jego działalności. W monografii określono sposoby ograniczania...
-
System bankowy w gospodarce rynkowej
PublikacjaWspółczesna gospodarka charakteryzuje się gwałtowną globalizacją, w tym również sektora usług bankowych. W efekcie zmniejszyła się liczba niezależnych instytucji bankowych działających na rynkach finansowych. Zjawisko łączenia banków występuje we wszystkich rozwiniętych krajach. Jest to spowodowane głównie: racjonalizacji sieci oddziałów, utrzymaniem konkurencyjności, dopasowaniem możliwości do potrzeb dużych klientów oraz osiągnięciem...
wyświetlono 2123 razy