Katarzyna Rozmarynowska - Publikacje - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Filtry

wszystkich: 33

  • Kategoria
  • Rok
  • Opcje

wyczyść Filtry wybranego katalogu niedostępne

Katalog Publikacji

Rok 2014
Rok 2013
Rok 2011
Rok 2009
Rok 2008
  • Dzieło gdańskich ogrodników
    Publikacja

    - Rok 2008

    Artukuł przedstawia proces kształtowania gdańskiej zieleni miejskiej od początku xix do połowy xx wieku. Przybliża sylwetki gdańskich ogrodników oraz pokazuje ramy organizacyjne zieleni miejskiej w Gdańsku.

    Pełny tekst do pobrania w serwisie zewnętrznym

  • Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju
    Publikacja

    - Rok 2008

    Rozdział poświęcony jest miejscu szkoły, rozumianej jako przestrzeń spoleczna i architektoniczna, w procesie zrównoważonego rozwoju.

  • W cieniu rzymskiego ogrodu
    Publikacja

    - Rok 2008

    Rozdział dotyka kulturowego tła sztuki ogrodowej w starożytnym rzymie. Autorka omawia w nim genezę rzymskiego ogrodu, analizuje jego sakralny wymiar oraz charakteryzuje stosunek rzymian do natury i krajobrazu. Następnie dokonuje podziału ogrodów na typy i, na przykładach, charakteryzuje poszczególne ich odmiany.

  • Zielony pomnik
    Publikacja

    - Rok 2008

    Artykuł przedstawia założenia, projekt i realizację symbolicznego zielonego pomnika Jana Pawła II w Gdańsku na Zaspie.

    Pełny tekst do pobrania w serwisie zewnętrznym

Rok 2007
  • Gdańskie ciekawostki ogrodowe początku XX wieku
    Publikacja

    W XIX wieku drzewa egzotyczne stały się w Europie obiektem szczególnego zainteresowania. Nasilił się także proces wprowadzania ich do uprawy. W 1911 roku zagadnieniu temu poświęcony został doroczny, obradujący w Gdańsku zjazd Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego. W tym samym roku, tygodnik Die Gartenwelt zamieścił szczegółową relację o towarzyszących obradom wycieczkach do okolicznych ogrodów. W oparciu o nią, autorka artykułu...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

  • Królestwo secesji
    Publikacja

    - Rok 2007

    Tematem artykułu jest historia oraz wątki kompozycyjne i semantyczne Gaju Platanowego - secesyjnego ogrodu przy kolonii artystycznej w Darmstadt, uważanej za kolebkę niemieckiego Jugendstilu.

    Pełny tekst do pobrania w serwisie zewnętrznym

  • O wzajemnych relacjach czlowieka, przyrody, ogrodu i miasta.
    Publikacja

    tematem artykułu jest zmieniający się w czasie stosunek człowieka do przyrody. autorka rozważa przyczyny ukształtowania się ich wzajemnej dychotomicznej relacji, która z czasem przeniosła się także na wytwory działalności człowieka jakimi są ogród i miasto. następnie przechodzi do problemu znaczenia przyrody w kształtowaniu się idei piękna oraz omawia relacje człowieka i przyrody na przykładzie jego dzieł: ogrodu i w miasta -...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

  • Ogrodzone osiedla to zagłada miast
    Publikacja

    - Rok 2007

    Autorka zwraca uwagę na pogaraszanie się jakości przestrzeni publicznych , na postepujacy proces ich zawłaszczania i wynikajace stąd zagrożenia dla wizerunku i funkcjonowania miast. docieka przyczyn zjawiska. Zagadnienie ilustruje przykładem powolnej degradacji zespołu dworsko-ogrodowego w migowie.

  • Zapomniany gdański ogród strzelecki

    Artykuł przedstawia dzieje gdańskich bractw strzeleckich i należącego do nich, położonego u stóp grodziska ogrodu strzeleckiego.

    Pełny tekst do pobrania w portalu

Rok 2006
  • Architektura szkoły i jej społeczne funkcje
    Publikacja

    Projektowanie szkoły jak każdego innego budynku użyteczności publicznej wymaga, poza realizacją podstawowych celów, odnoszacych się do funkcjonalności, trwałości i względów estetycznych, także poszukiwania rozwiązań biorących pod uwagę specyfikę miejsca, ducha czasu i potrzeby społeczności szkolnej.

  • O integracyjnej roli widoków w relacji człowieka z jego otoczeniem (na przykładzie Gdańska)
    Publikacja

    - Rok 2006

    Tematem artykułu jest widok jako element łączący człowieka z jego naturalnym otoczeniem. Zagadnienie zilustrowane jest przykładami, zaczerpniętymi z historii Gdańska. Autorka pisze o renesansowych przedstawieniach miasta, o oświeceniowym zachwycie pięknym widokiem; o dziewiętnastowiecznych wycieczkach poza miasto, odbywanych w celu podziwiania natury i miasta; o widokowym aspekcie Parku Jaśkowej Doliny we Wrzeszczu, o wieżach widokowych...

  • Z zapomnianej przeszłości gdańskiego parku miejskiego w Jaśkowej Dolinie
    Publikacja

    - Rok 2006

    Artykuł przypomina bogatą historię dziewietnastowiecznego parku leśnego w Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu. Zwraca uwagę na zagrożenia, które moga spowodować jego zniszczenie : zapomnienie i wyparcie ze swiadomości mieszkańców, obserwowaną tendencję zawłaszczania terenów parkowych i odcięcie parku od przestrzeni publicznych.

Rok 2005
Rok 2004
  • O znaczeniu wątków treściowych w ogrodach współczesnych.
    Publikacja

    - Rok 2004

    Artykuł jest streszczeniem referatu wygłoszonego 7 listopada 2002 r na posiedzeniu Sekcji Sztuki i Architektury Ogrodowej PAN w Krakowie w ramach cyklu Sztuka ogrodowa i dendrologia historyczna. Temat sesji : W poszukiwaniu nowego stylu ogrodowego (ogrody 2. połowy XX i początku XXI wieku). Autorka porusza temat wątków treściowych w sztuce ogrodowej. Analizuje znaczenie idei w dawnej sztuce ogrodowej, przyczyny zamierania wątków...

  • Z działalności dziewiętnastowiecznych gdańskich towarzystw upiększania miasta.
    Publikacja

    - Rok 2004

    Tematem artykułu jest analiza przyczyn pojawienia się w Gdańsku społecznych towarzystw, mających na celu podniesienie walorów estetycznych środowiska miejskiego: Towarzystwa Upiększania Miasta w Gdańsku, Towarzystwa Upiększania i Popierania Wrzeszcza, Sopockiego Towarzystwa Upiększania i Towarzystwa Budowy Ogrodów oraz ich działalność. Problem ukazano w szerszym aspekcie historycznym na tle gwałtownych przemian urbanistycznych...

Rok 2003

wyświetlono 2114 razy