dr hab. inż. arch. Piotr Samól
Zatrudnienie
- Profesor uczelni w Katedra Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków
- Kierownik katedry w Katedra Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków
Biogram
Piotr Samól jest profesorem uczelni w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Ukończył architekturę i historię. Jego badania skupiają się na zagadnieniach historii architektury oraz urbanistyki Gdańska i regionu nadbałtyckiego.
Rozprawę doktorską (nauki techniczne, architektura i urbanistyka) o architekturze kościołów dominikańskich w dawnym państwie zakonu krzyżackiego w Prusach obronił z wyróżnieniem w 2015 r. (promotor: prof. Aleksander Piwek). W 2016 r. otrzymał nagrodę Generlanego Konserwatora Zabytków i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W 2017 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego obronił z wróżnieniem drugą rozprawę doktorską (nauki humanistyczne, historia) pt. "Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium" (promotor prof. Beata Możejko). Otrzymał za nią Nagordę Prezydenta Miasta Gdańska i Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W 2024 r. habilitował się na podstawie rozprawy "Kościół św. Andrzeja w Barczewie. Historia przekształceń zespołu franciszkańskiego" oraz cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem "Nowe ustalenia na temat historii architektury i zagadnień przestrzennych fortyfikacji strzegących wejścia do portu gdańskiego od XV do XX wieku".
Prowadzi badania architektoniczne w obiektach zabytkowych Pomorza, ziemi chełmińskiej, Mazur i Warmii. Ich owocem jest przeszło 40 publikacji naukowych i popularno naukowych, w tym 4 monografie (w tym 1 współautorska). Dwukrotnie był nagradzany stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w w latach 2007-2008 jako student i w latach 2024-2027 jako młody naukowiec). Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Jest członkiem Pomorskiej Izby Architektów RP, Polskiego Komitetu Narodowego Międznarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków o/ Gdańsk.
wyświetlono 7236 razy