dr hab. inż. Adam Krasiński
Zatrudnienie
- Profesor uczelni w Katedra Geotechniki i Inżynierii Wodnej
Publikacje
Filtry
wszystkich: 79
Katalog Publikacji
Rok 2012
-
Proposal for calculating the bearing capacity of screw displacement piles in non-cohesive soils based on CPT results
PublikacjaPrzedstawienie wyników badań terenowych pali przemieszczeniowych wkręcanych, zrealizowanych w ramach projektu badawczego MNiSW. Propozycja dwóch metod obliczania nośności pali przemieszczeniowych wkręcanych w niespoistym podłożu gruntowym na podstawie wyników badań CPT. Metody dostosowano do wytycznych Eurokodu 7. Weryfikacja metod obliczeniowych z wynikami badań terenowych pali.
Rok 2011
-
Advanced field investigations of screw piles and columns
PublikacjaPrzedstawiono opis badań pali i kolumn wkręcanych na terenowym poletku doświadczalnym, wykonanych w ramach projektu badawczego MNiSW. Badania statyczne pali i kolumn wykonano z zaawansowanym systemem do pomiaru rozkładu siły wzdłuż trzonów. Przedstawiono podstawowe wyniki badań z rozdziałem obciążenia na podstawę i pobocznicę pali i kolumn.
-
Badania terenowe przemieszczeniowych pali i kolumn wkręcanych typu SDP i SDC
PublikacjaPrzedstawiono opis badań pali i kolumn wkręcanych typu SDP i SDC na terenowym poletku doświadczalnym, wykonanych w ramach projektu badawczego MNiSW. Badania statyczne pali i kolumn wykonano z pomiarem rozdziału siły w trzonach i w powiązaniu z badaniami CPT podłoża gruntowego. Określono wartości oporów jednostkowych gruntów niespoistych wzdłuż pobocznicy i pod podstawą pali wkręcanych oraz przedstawiono je w relacji do oporów gruntu...
-
Bearing capacity of piles based on static load tests and calculation principles provided by EN 1997-1
PublikacjaW artykule scharakteryzowano i przeanalizowano ogólne zalecenia Eurokodu 7 dotyczące wyznaczania nośności pali na podstawie próbnych obciążeń statycznych. Porównano je z zaleceniami dotychczasowej polskiej normy PN-83/B-02482. Przedstawiono kilka przykładów interpretacji rzeczywistych wyników próbnych obciążeń pali według zaleceń wyżej wymienionych dwóch norm wraz z analizą porównawczą.
-
Opinia naukowo-techniczna dotycząca przyczyn obniżonej nośności pali CFA 800 mm wykonanych pod posadowienie podpory P10 wiaduktu drogowego nad linią kolejową w Cieplewie k. Pruszcza Gdańskiego wraz z propozycją zapewnienia nośności fundamentu podpory
PublikacjaPrzeprowadzono analizę wyniku próbnego obciążenia pala CFA pod posadowienie przyczółka wiaduktu. Przeanalizowano budowę podłoża gruntowego na podstawie dokumentacji archiwalnych i na podstawie własnych badań metodą CPT. Określono przyczyny obniżonej nośności wykonanych pali. Zaproponowano sposób zapewnienia wymaganej nośności fundamentu przyczółka.
-
The results of analyses of deep excavation walls using two different methods of calculation
PublikacjaPrzedstawiono wyniki obliczeń obudowy głębokiego wykopu dwukrotnie rozpieranej i dwukrotnie kotwionej w gruncie jednorodnym niespoistym. Obliczenia numeryczne wykonano metodą podpór sprężysto-plastycznych i metodą elementów skończonych. Zwrócono uwagę na istotne różnice w wynikach obliczeń. Zaproponowano wyjaśnienie przyczyn zaobserwowanych różnic w wynikach obliczeń otrzymanych z obu metod.
-
Wyniki badań terenowych pali i kolumn wkręcanych
PublikacjaOpisano badania pali i kolumn wkręcanych na kilku terenowych poletkach doświadczalnych, wykonanych w ramach projektu badawczego MNiSW. Badania statyczne pali i kolumn wykonano z pomiarem rozdziału siły na podstawę i pobocznicę oraz w powiązaniu z badaniami CPT podłoża gruntowego. Przedstawiono wyniki badań. Określono wartości oporów jednostkowych gruntów niespoistych wzdłuż pobocznicy i pod podstawą pali wkręcanych oraz przedstawiono...
Rok 2010
-
Fundament pylonu mostu podwieszonego w ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (A8)
PublikacjaW artykule przedstawiono praktyczne aspekty fundamentowania ciężkich obiektów mostowych w rejonie koryta rzeki Odry na przykładzie fundamentu płytowo palowego pylonu mostu MA21 w Rędzinie w ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (A8). Wskazano na potrzebę zastosowania niestandardowej charakterystyki materiałowej podłoża gruntowego. Współpracę przedmiotowego fundamentu z gruntem przeanalizowano jako zagadnienie brzegowo-początkowe...
-
Opinia naukowo-techniczna. Południowa Obwodnica Gdańska. Analiza wyników próbnych obciążeń statycznych i testów dynamicznych pali prefabrykowanych w podporach Estakady WE-1 w ciągu Południowej Obwodnicy Gdańska.
PublikacjaPraca dotyczy oceny nośności pali prefabrykowanych żelbetowych wykonanych w ramach Obwodnicy południowej Gdańska na podstawie próbnych obciążeń statycznych oraz badań dynamicznych.
-
Pomiar pionowego rozkładu siły w palu podczas testów statycznych
PublikacjaScharakteryzowano budowę aparatury i zasadę pomiaru rozkładu pionowego siły w trzonie pala w czasie badania statycznego nośności. Wymieniono korzyści ze stosowania systemu pomiarowego opartego na czujnikach strunowych oraz podano możliwości jego zastosowań. Przedstawiono przykłady zrealizowanych w praktyce badań pali z wykorzystaniem opisywanego systemu pomiarowego.
-
Posadowienie obiektów mostowych na palach przemieszczeniowych formowanych w gruncie.
PublikacjaPrzegląd i charakterystyka technologii pali przemieszczeniowych formowanych w gruncie. Zalety i wady tego rodzaju pali oraz korzyści ze stosowania ich w fundamentowaniu obiektów mostowych. Przykłady realizacji obiektów mostowych posadowionych na palach przemieszczeniowych formowanych w gruncie wraz z wynikami badań nośności i osiadań pali.
-
Posadowienie obiektów mostowych na palach przemieszczeniowych formowanych w gruncie
PublikacjaPraca dotycząca posadowienia obiektów mostowych na palach przemieszczeniowych formowanych w gruncie. W pracy omówiono technologie pali Franki, Vibro-Fundex, Vibrex, Tubex i FDP oraz podano przykłady realizacji obiektów mostowych na tych palach.
-
Próbne obciążenia statyczne i dynamiczne pali w odniesieniu do zaleceń Eurokodu 7
PublikacjaOmówiono metody badań oraz zalecenia formalne Eurokodu 7. Na przykładach przedstawiono interpretacje badań nośności pali wg PN-83/B-02482 porównując je do Eurokodu 7.
-
Wykorzystanie pomiaru pionowego rozkładu siły w palu do interpretacji testów statycznych
PublikacjaOpis nowoczesnej metody pomiaru rozkładu siły osiowej w trzonie pala opartej na ekstensometrycznych czujnikach strunowych. Opis interpretacji pomiarów oraz korzyści wynikających z informacji jakie one dostarczają do analizy pracy pali w gruncie. Przykłady zastosowań systemu pomiarowego w badaniach pali na kilku polskich budowach.
Rok 2009
-
Fundament pylonu mostu podwieszonego w ciągu autostradowej obwodnicy Wrocławia (A8)
PublikacjaPrzedstawiono opis konstrukcji fundamentu pylonu mostu podwieszonego w ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Ze względu na znaczne obciążenia analiza współpracy fundamentu z podłożem gruntowym wymagała zastosowania niestandardowego podejścia obliczeniowego. Dotyczyło to modelu zachowania się podłoża gruntowego, jak również dyskretyzacji konstrukcji układu fundamentowego. Przedstawiono wyniki obliczeń w układzie przestrzennym...
-
Zastosowanie przemieszczeniowych pali wkręcanych w podłożu uwarstwionym na przykładzie realizacji obiektu w warunkach gruntowych delty Wisły
PublikacjaPrzedstawiono rozwiązanie posadowienia budynku na palach oraz wyniki statycznych badań zastosowanych pali. Zaobserwowano, że pale wkręcane charakteryzują się nietypowymi warunkami wykonania oraz specyficzną pracą w gruncie. Do opisu krzywych osiadania zastosowano analizę z wykorzystaniem funkcji transformacyjnych oraz wyników sondowań CPT. Poprawność rozwiązań projektowych została potwierdzona pomiarami geodezyjnymi osiadań budynku.
Rok 2008
-
The assessment of load-settlement curve for Atlas piles correlated with CPT tests
PublikacjaRacjonalne stosowanie pali przemieszczeniowych typu Atlas wymaga analitycznej oceny pełnej krzywej obciążenie - osiadanie. W pracy przedstawiono możliwości wykorzystania metody funkcji transformacyjnych t-z (dla pobocznicy) oraz q-z (dla podstawy) dla oceny krzywej osiadania. Jednostkowe graniczne opory na pobocznicy, tmax, oraz pod podstawą, gf, określono na podstawie metody bezpośredniej, wykorzystując opory stożka sondy, qc....
-
The improvement of axial bearing capacity of open-end pipe piles
PublikacjaZaproponowano sposób zwiększania nośności osiowej pali rurowych z otwartym dnem za pomocą wewnętrznych pierścieni. Przedstawiono wyniki badań w skali naturalnej i badań modelowych. Przeprowadzono analizę teoretyczną zjawiska metodą analityczną i numeryczną. Badania i analizy potwierdziły skuteczność proponowanego rozwiązania technicznego.
Rok 2007
-
Doświadczenia ze stosowania pali wkręcanych ''Atlas''
PublikacjaNowoczesna technologia pali przemieszczeniowych typu Atlas jest coraz częściej stosowana w praktyce. Stosowanie tego rozwiązania w praktyce wymaga jednak dobrej znajomości szczegółów technologicznych i uwzględnienia parametrów, które w praktyce mogą ograniczać długość pali. Na przykładzie budowy budynku w Politechnice Gdańskiej omawiano wpływ parametrów geometrycznych pali na ich nośność oraz wpływ średnicy na krzywą osiadania.
Rok 2006
-
Experience gained at the application of Atlas piles in Poland
PublikacjaAnaliza współpracy pali ATLAS z uwarstwionym podłożem gruntowym na podstawie obliczeń oraz próbnych obciążeń statycznych. Przydatność pali ATLAS w terenach zurbanizowanych.
-
Propozycja zwiększania nośności pali rurowych z otwartym dnem
PublikacjaPoprawianie pracy i nośności pali rurowych z otwartym dnem za pomocą żeber wewnętrznych. Wyniki badań terenowych w skali naturalnej i modelowych w laboratorium.
Rok 2005
-
Analiza sposobu posadowienia zbiorników paliwowych w trudnych warunkach gruntowych
PublikacjaOmówiono ocenę nośności i osiadań zbiorników paliwowych posadowionych na palach pogrążonych w podłoże uwarstwione o bardzo zróżnicowanych parametrach geotechnicznych (piasek zagęszczony, namuł miękkoplastyczny). Analizowano pale Vibrex oraz pale CFA.
-
Analiza sztywności pali w warunkach gruntowych Portu Północnego w Gdańsku
PublikacjaOceniono rzeczywistą sztywność podpór palowych na podstawie próbnych obciążeń pali w warunkach geotechnicznych Portu Północnego. Rozpatrzono stalowe pale rurowe z dnem zamkniętym, z dnem otwartym oraz wielkośrednicowe pale wiercone.
-
Posadowienie zbiorników paliwowych na gruntach uwarstwionych
PublikacjaPosadowienie zbiorników paliwowych na gruntach uwarstwionych, piaski przewarstwione namułami. Podstawy pali zakończone w piaskach pomiędzy namułami. Analiza nośności i osiadań według metody klasycznej oraz MES.
Rok 2004
-
Błędy występujące w projektowaniu i wykonawstwie pali.
PublikacjaPrzedstawiono i omówiono podstawowe błędy w projektowaniu i wykonawstwie pali. Opracowanie podzielono na dwie części: część I ogólną oraz część II, w której opisano przykłady popełnionych błędów.
-
Na jakich palach posadawiać podpory obiektów mostowych.
PublikacjaAnaliza zasadności stosowania pali wierconych wielkośrednicowych i pali wbijanych w posadowieniach mostów. Przykład obliczeniowy posadowienia mostu w dwóch wariantach: na palach wielkośrednicowych i na palach wbijanych Vibro. Analiza porównawcza obu wariantów wykazała przewagę wariantu na palach wbijanych Vibro, zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym.
-
Obliczenia statyczne fundamentów palowych.
PublikacjaKlasyfikacja i analiza metod obliczania statycznego fundamentów palowych. Szczegółowe przedstawienie wraz z podaniem zakresu stosowalności metody sztywnego oczepu, metody sprężystego oczepu i metody uogólnionej. Przedstawienie kilku przykładów obliczeniowych.
Rok 2003
-
Analiza pracy pobocznicy pala w gruncie niespoistym w świetle wyników badań modelowych.
PublikacjaAnaliza wyników badań modelowych pali o różnych średnicach trzonów w gruntach niespoistych. Wytłumaczenie wpływu średnicy pala na wartości oporu gruntu wzdłuż pobocznicy pala. Analiza oporów gruntu wzdłuż pobocznicy pala.Analiza oporów gruntu wzdłuż pobocznicy pali wbijanych i wierconych oraz gładkich i szorstkich.
-
Obciążenie rurociągów podziemnych posadowionych na słabym podłożu gruntowym.
PublikacjaAnaliza obciążeń działających na podziemne rurociągi posadowione na palach.Wytłumaczenie przyczyn powstania zwiększonych obciążęń na tego typu rurociągi. Przedstawienie przykładu z praktyki awarii rurociągu spowodowanej nadmiernymi obciążeniami.
wyświetlono 5316 razy