Publikacje
Filtry
wszystkich: 152
Katalog Publikacji
Rok 2009
-
Osoba właściciel-menedżer i jego rola w intencyjnym modelu wzrostu firmy
Publikacja...
-
Profile of the growing sme's in pomerania region
PublikacjaRozdział opisuje profil firmy wzrostowej na Pomorzu. Opis został poprzedzony analizą teorii wzrostowych małych przedsiębiorstw. Materiał badawczy ujęty w rozdziale pochodzi z badań przeprowadzonych w ramach Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego.
-
Zamówienia publiczne a przedsiębiorca
PublikacjaNiniejszy artykuł porusza zagadnienia związane z rolą zamówień publicznych i ich wpływem na przedsiębiorcę. Dokonano krótkiej analizy wpływu zamówień publicznych na przedsiębiorcę jak i samej istoty zamówień publicznych. Równocześnie dokonano krótkiej analizy niektórych przepisów ustawy prawo zamówień publicznych mających wpływ na przedsiębiorcę.
Rok 2008
-
Analiza potencjalnych klastrow high-tech w województwie pomorskim i instrumentów wspierania ich rozwoju
PublikacjaCelem pracy jest sformułowanie założeń odnośnie do polityki samorządowej dotyczącej wspierania przedsiębiorczości środkami publicznymi. Uczestnikami tego przedsięwzięcia są dwie strony, jak następuje:- Podmioty gospodarcze, na ogół w początkowej fazie rozwoju, które w przeciwieństwie do przedsiębiorstw już dobrze usytuowanych na rynku, mają problemy z pokonaniem rozlicznych barier w fazie wzrostowej. - Agendy państwowe, w szczególności...
-
Biznes na Pomorzu
PublikacjaArtykuł przedstawia sytuację MSP na Pomorzu. Powstał w oparciu o wyniki badan przeprowadzonych przez Pomorską Agencję Przedsiębiorczości. Autorka współprojekowała opisywane badania.
-
Determinants of franchising operation development
PublikacjaRozdział w monografii opisujący uwarunkowania decydujące o rozwoju działalności franchisingowej na terenie danego kraju. Analiza prowadzona jest w odniesieniu do ogólnej sytuacji gospodarczej, sytuacji na rynku pracy, problematyki prawnej, promocji i edukacji franchisingowej oraz indywidualizmu ekonomicznego.
-
Female entrepreneurship in transitional economies: the case of Poland
PublikacjaPolska przeszła skomplikowaną drogę przemian gospodarczych by ostatecznie wstąpić do UE. Jednę z sił, pomocnych na tej drodze była i jest przedsiębiorczość. Autorzy podjęli się charakterystyki przedsiębiorczości kobiet w okresie transformacji, porównując ją z przedsiębiorczością w pozostałych 15 krajach UE (przed akcesją Polski). Wykorzystano do tego badania przeprowadzone w 1992, 1999 i 2004 wśród przedsiębiorców regionu gdańskiego....
-
Finansowanie działalności MSP w świetle badań Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego a model finansowego cyklu wzrostu
PublikacjaFinansowanie działalności firm z sektora MSP jest zagadnieniem zyskującym rosnącą uwagę środowisk naukowych. W tekście przedstawiono model finansowego cyklu wzrostu i podjęto próbę jego weryfikacji w oparciu o wyniki badań zrealizowanych w ramach POG. Otrzymane rezultaty wskazują na to, że problematyka finansowania działalności MSP wykracza swoją złożonością poza ramy nakreślone w analizowanym modelu.
-
Formy i metody elastycznego zatrudnienia oraz czynniki wpływające na rynek pracy w Polsce i krajach Unii Europejskiej
PublikacjaW artykule przeanalizowano główne przesłanki pojawienia się nowych form zatrudnienia. Są nimi przede wszystkim megatrendy światowe: trendy demograficzne i społeczne, glabalizacja oraz rozwój nowych technologii i usług informatycznych. Wpływ na kształtowanie się elastycznego rynku pracy mają również inne czynniki, które omówiono i poddano analizie.
-
Human capital an analysis for firms from Wielkopolska and Pomorze
PublikacjaRozdział analizuje zasoby ludzkie w Wielkopolsce oraz na Pomorzu, na podstawie danych statystycznych oraz badań empirycznych przeprowadzonych w tych dwóch regionach. Przebadano i opisano zasoby ludzkie w oparciu o liczbę i jakość pracowników w badanych firmach oraz zmiany obu wielkości jakie zaszły w nich w ostatnich latach. Analiza ta jest częścią składową miernika opracowanego przez zespół badawczy, pozwalającego zmierzyć tkankę...
-
Innowacyjność pomorskiego sektora MSP w świetle badań Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego
PublikacjaRozdział w monografii przedstawiający ocenę innowacyjności pomorskich małych i średnich przedsiębiorstw w oparciu o wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w ramach Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego. W tekście uwypuklono wagę innowacyjności sektora MSP w kontekście rozwoju gospodarczego kraju. Wnioski i rekomendacje przygotowano bazując na rezultatach badań obejmujących ponad 2000 pomorskich przedsiębiorstw.
-
Instruments for the support of the SME innovation-oriented activities (French and Polish experiences)
PublikacjaArtykuł jest próbą porównania instrumentów wsparcia innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i we Francji. Szczegółowo przedstawiono w nim zaproponowane w obu krajach systemy wsparcia, w podziale na instrumenty państwowe i regionalne.
-
Kontekstowy model skuteczności negocjacji
PublikacjaArtykuł prezentuje mozliwość zstosowania metod statystycznych w analizowaniu zależności skuteczności negocjacji od różnego typu czynników. W oparciu o analizę czynnikową, analizę rergesji i korelacji zweryfikowano hipotezy dotyczące wpływu cech osobowościowych, pozycji negocjacyjnej i roli negocjacyjnej na wyniki rokowań.
-
Problematyka tożsamości w perspektywie socjologicznej
PublikacjaW artykule zawarto przegląd definicji odnoszących się do pojęścia tożsamości jednostki z zakresu nauk humanistycznych oraz w perspektywie socjologicznej.
-
Przedsiębiorczość i zarządzanie w małej firmie - studia podyplomowe
PublikacjaPOzycja zawiera propozycję standardu kształcenia na studiach podyplomowych Przedsiębiorczość i zarządzanie małą firmą. Jest to jeden z 13 standardów zawartych w opracowaniu zbiorczym, recenzowanym.
-
Przedsiębiorczość na Pomorzu - analiza jakościowa
PublikacjaArtykuł przedstawia analizę przedsiębiorczości na Pomorzu w oparciu podejście behawioralne. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród 1 584 małych firm określono strategię, cele oraz sposób zarządzania tymi przedsiębiorstwami.
-
Rola aktywnego słuchania w doradztwie zawodowym
PublikacjaUmiejętność słuchania to niezbędna kompetencja doradcy zawodowego, gdyż zapewnia obiektywność oceny predyspozycji klienta, daje szansę pełnego zrozumienia jego potrzeb i przekonań oraz jest podstawą budowania atmosfery otwartości i zaufania w czasie spotkania doradczego. Artykuł prezentuje możliwości zastosowania głównych technik aktywnego słuchania w praktyce doradcy zawodowego, odwołując się do różnych koncepcji relacji klient...
-
Rozwój małych firm na Pomorzu - teoria i wyniki badań
PublikacjaArtykuł przedstawia współczesne teorie wzrostu małych przedsiębiorstw. Ich analiza służy do przedstawienia wyników dotyczących zmian zatrudnienia oraz wielkości sprzedaży w 1 584 firmach przebadanych na Pomorzu.
-
Samorządowe inicjatywy na rzecz rozwoju gospodarczego - doświadczenia gmin województwa pomorskiego
Publikacja -
Społeczeństwo informacyjne w rozwoju regionalnym
Publikacja -
Strategy in small firms
PublikacjaRozdział w monografii opisujący problemy związane z formułowaniem oraz realizowaniem strategii w małych przedsiębiorstwach. Opisano w nim także wyniki badań empirycznych dotyczących strategii wzrostu firm funkcjonujących w regionie gdańskim.
-
Sytuacja polskiego przedsiębiorcy na rynku zamówień publicznych.
PublikacjaNiniejszy artykuł porusza zagadnienia związane z sytuacją polskiego przedsiębiorcy na rynku zamówień publicznych. Poruszono w niniejszym artykule rozwiązania prawne dotykające przedsiębiorców działających na rynku zamówień publicznych. Równocześnie dokonano analizy korzyści jak i zagrożeń płynących z zamówień publicznych dla przedsiębiorcy.
-
Środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a konkurencyjność polskich regionów na przykładzie województwa pomorskiego
Publikacja -
The influence of vocational orientation on regional competitiveness
Publikacja -
Using a computational model to compare objective negotiations in real and virtual environments
PublikacjaZaprezentowano obliczeniowy model negocjacji uwzględniający warunki początkowe, przebieg negocjacji i wyniki negocjacji. Przedstawiono komputerowy system wspomagający rejestrację przebiegu negocjacji i ich wyników oraz analizę negocjacji zgodną z proponowanym modelem.
-
W poszukiwaniu osobowościowych wyznaczników wykorzystywania Internetu
PublikacjaArtykuł przedstawia wyniki badań własnych dotyczących weryfikacji istnienia zależności pomiędzy cechami osobowości uzytkoników Internetu a intensywnościa i celem korzystania z niego. Tak przeprowadzone badania pozwoliły potwierdzić niektóre słabe zależności wynikające z wcześniejszych, cytowanych badań. We wnioskach zawarto propozycje kierunków dalszych badań
-
Wiarygodność i zaufanie jako fundamenty budowania relacji w e-biznesie
PublikacjaInternet będący dla niektórych synonimem nowoczesności, dla innych jego użytkowników stał się codziennym narzędziem pracy, służącym do poszukiwania informacji o potencjalnych parterach biznesowych oraz komunikowania się z nimi. Z tego powodu odpowiedź na pytanie jak oceniana jest wiarygodność informacji internetowej, oraz jakim modyfikacjom podlega komunikacja zapośredniczona przez komputer (computer mediated communication) w porównaniu...
-
Wpływ form zatrudnienia na koszty pracy
PublikacjaStreszczenie rozprawy doktorskiej pt. "Wpływ form zatrudnienia na koszty pracy"Praca składa się ze: wstępu, czterech rozdziałów oraz zakończenia. Konstrukcja pracy była zdeterminowana jej celem i zakresem, a jej treść koncentruje się na ekonomicznych kosztach różnych form zatrudnienia.W rozdziale pierwszym, zatytułowanym "Formy zatrudnienia oraz warunki formalno-prawne ich stosowania", przedstawiono możliwości ekonomiczne i prawne...
-
Wpływ władzy na podejmowanie decyzji i postrzeganie
PublikacjaArtykuł przedstawia, w jaki sposób posiadanie władzy wpływa na podejmowanie decyzji oraz postrzeganie rzeczywistości społecznej. Zaprezentowane są w nim odmienne podejścia teoretyczne, które wskazują zarówno na pozytywne, jak i negatywne efekty posiadania władzy. Należą do nich: silniejsza stereotypizacja, silniejsza tendencja do podejmowania działań bez względu na potencjalne skutki, ale także bardziej abstrakcyjne myslenie i...
-
Wspieranie przedsiębiorczości przez władze samorządowe - wymiar marketingowy
Publikacja
Rok 2007
-
Badanie pracujących na własny rachunek (samozatrudnionych) w województwie mazowieckim
PublikacjaArtykuł przedstawia syntetyczne wyniki badań przeprowadzonych w 2006 r. na próbie 501 samozatrudnionych w województwie mazowieckim w ramach projektu badawczego ''Reginalny system koordynacji rynku pracy województwa mazowieckiego. PRACA-ZATRUDNIENIE-SZKOLENIE''. W drugiej części przedstawiono rekomendacje dotyczące ograniczenia barier rozwoju i funkcjonowania samozatrudnienia, a także umacniania instrumentów promocji tej formy działalności...
-
Internationalization through franchising : selected issues
PublikacjaRozwój teorii franchisingowych w znacznym stopniu bazuje na kontekście krajowym, podczas gdy w coraz większym stopniu franchising staje się narzędziem ekspansji na rynki innych krajów. Teoretyczne aspekty takiej ekspansji są głównym przedmiotem przeprowadzonej analizy. W zakończeniu zwrócono uwagę na szereg kwestii związanych z międzynarodową ekspansją sieci franchisingowych, którym wciąż nie poświęca się należytej uwagi.
-
Nieświadome decyzje konsumentów
PublikacjaArtykuł pokazuje niektóre aspekty znaczenia procesów nieświadomych dla dokonywania decyzji przez konsumentów. Ukazane jest w nim podejście, według którego konsument nie jest jednostką w pełni racjonalną, a raczej wykazuje się tendencją do racjonalizowania swoich wyborów po fakcie.
-
Nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych - wybrane problemy
PublikacjaNiniejszy artykuł zawiera analizę i omówienie zmian jakie zostały wprowadzone nowelizacją w ustawie prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 roku. Autor skupił się na wybranych problemach, które dotyczą podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy prawo zamówień publicznych, jak i samych przedsiębiorców. Dokonana została analiza porównawcza najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań zaproponowanych przez ustawodawcę w znowelizowanej...
-
Osobowościowe i sytuacyjne uwarunkowania skuteczności negocjacji.
PublikacjaPraca prezentuje kontekstowy model negocjacji, obejmujący zarówno czynniki dotyczące charakterystyki uczestników rokowań: płeć, rola w negocjacjach, doświadczenie negocjacyjne, osobowość, jak i cechy sytuacji negocjacyjnej: typ negocjacji, posiadanie alternatywy negocjacyjnej i kanał przekazywania informacji. Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu (diady uczestniczące w negocjacjach handlowych) i autorskiej metody ewaluacji...
-
Partnerstwo na rzecz rozwoju regionalnego a konkurencyjność regionalna
PublikacjaW opracowaniu podjęto tematykę możliwości i uwarunkowań stymulacji rozwoju regionalnego oraz konkurencyjności regionów. Szczególną uwagę poświęcono roli zasady partnerstwa w polityce regionalnej oraz jej praktycznemu aspektowi, tj. współpracy i partnerskich relacji w regionie.
-
Praca na własny rachunek : szanse i bariery rozwoju samozatrudnienia : studium przypadku województwa mazowieckiego
PublikacjaCelem prezentowanego studium jest wskazanie na składniki pakietu działań na rzecz samozatrudnienia, ze specjalnym uwzględnieniem kwestii edukacji. Sukces samozatrudnionego i stworzonego przez niego małego przedsiębiorstwa zależy od cech przedsiębiorcy, a także od uwarunkowań zewnętrznych tworzonych wobec niego przez rynek oraz państwo. W szczególności studium to pokazuje, jak państwo może wzmocnić naturalne szanse rozwoju samozatrudnienia,...
-
Praktyczne rozwiązania w dziedzinie zarządzania talentami
PublikacjaZapewnienie odpowiedniego poziomu i właściwego przepływu talentów w ramach organizacji wymaga wprowadzenia zintegrowanych ze strategią przedsiębiorstwa narzędzi-programów zarządzania talentami. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie praktycznych rozwiązań z zakresu zarządzania talentami zaprezentowanych na przykładzie analizy, 37 przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku polskim. Zaprezentowano narzędzia jakimi posługują...
-
Rozwój technologii komunikowania masowego a ocena wiarygodności informacji
Publikacja -
Społeczno - kulturowe zróżnicowanie użytkowników Internetu
PublikacjaDotychczasowe badania skupiające sie na zagadnieniu zaangazowania w korzystanie z Internetu, najczęściej brały pod uwage ilościowe kryteria opisujące sposoby korzystania z sieci. Artykuł przedstawia możliwość dodatkowego wykorzystywania, w tego typu badaniach, cech opisujących jakościowe zaangazowanie w korzystanie z Internetu, biorąc pod uwagę miedzy innymi motywację, cele a także niektóre zmienne osobowościowe internautów
-
Społeczno-zawodowy wymiar tożsamości człowieka w kontekście przemian społecznych, politycznych i kulturowych (wstęp do analizy terminologicznej - punkt wyjścia do rozważań)
PublikacjaTreścią rozdziału w monografii jest analiza terminologiczna w ramach przeglądu literatury przedmiotu odnoszącej się do kategorii tożsamości społeczno-zawodowej w kontekście przemian społecznych, politycznych i kulturowych.
-
Sytuacyjne i kulturowe aspekty pozycji negocjacyjnej
PublikacjaArtykuł prezenetuje pojęcie pozycji negocjacyjnej wświetle wybranych koncepcji negocjacji oraz wyniki eksperymentu psychologicznego dotyczącego uwarunkowań pozycji negocjacyjnej. Szczególną uwagę zwraca na osobowość, płeć i rolę oraz na posiadanie BATNY jako determinantów subiektywnej siły w rokowaniach i jej następstwa dla stylu i wyniku rozmów handlowych. W artykule poruszono też temat znaczenia kultury dla rozumienia i percepcji...
-
Szklany sufit i ruchome schody : kobiety na rynku pracy
PublikacjaNiniejsza publikacja stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na kilka pytań, a mianowicie czy po 1995 roku na rynku pracy w Polsce pojawiły się nowe tendencje pozwalające na poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy, czy nadal kobiety znajdują się w trudniejszej sytuacji aniżeli mężczyźn, czy można mówić o dyskryminacji kobiet, jakie możliwości niesie z sobą rozpoczęcie działalności gospodarzcej na własny rachunek? Praca składa się z...
Rok 2006
-
Analysis of human negotiations for e-business improvements
PublikacjaW artykule zaproponowano ogólny model negocjacji oraz oparty na nim uproszczony model jakości negocjacji. Zaproponowany model jakości negocjacji umożliwia zdefiniowanie wielu scenariuszy negocjacji i ich ocenę w kategoriach kompletności, efektywności, wydajności i satysfakcji. Przeanalizowano 150 eksperymentów (f2f i czat) w celu określenia wpływu osobowości negocjatorów i strategii negocjacyjnych na ich rezultat.
-
Determinanty powstawania i rozwoju uniwersyteckich firm typu spin-off w warunkach gospodarki opartej na wiedzy
PublikacjaW pracy przedstawiono główne determinanty tworzenia i rozwoju akademickich spin-offów w kontekście rozwoju gospodarki opartej na wiedzy (GOW). Poza krótką charakterystyką GOW zamieszczono zwięzłą analizę czynników kształtujących populację firm odpryskowych i opisano wyznaczniki ich rozwoju na bazie badań przeprowadzonych przez jednego z autorów. Tłem dla przedstawionych wyników uczyniono gospodarkę USA, będącą przykładem dynamicznych...
-
Dylematy pomiaru kapitału ludzkiego
PublikacjaObserwując kierunki rozwoju współczesnych organizacji znaleźć można coraz więcej dowodów na poparcie tezy, że kapitał ludzki jest najważniejszym z aktywów organizacji. Pomimo tego pomiar kapitału ludzkiego przysparza wciąż wiele problemów, zarówno natury metodologicznej, jak i praktycznej. Ujęcie kapitału ludzkiego w jeden, ujednolicony, spójny i powszechnie akceptowalny zestaw miar jest niezwykle trudne. W artykule poruszono między...
-
E-learning course "International comparative studies on SMEs"
PublikacjaProjekt Leonardo da Vinci "International comparative studies and course development on SMEs" został zainspirowany poprzednim projektem LdV "A European Diploma in SME Management". Bazując na poprzednich doświadczeniach projektowych zaproponowano opracowanie struktur dla opisania narodowych systemów małych i średnich przedsiębiorstw (ang. SME Small Media Enterprises) przy wykorzystaniu dostępnych krajowych danych. Udowodniono, że...
-
Globalizacja, wojna o talenty a zarządzanie zasobami ludzkimi
PublikacjaSukces rynkowy organizacji w warunkach nowej gospodarki zależy coraz częściej od umiejętności przyciągnięcia, utrzymania w firmie, rozwoju i efektywnego wykorzystania pracowników o wysokim potencjale, a więc talentów. Na początku opracowania omówiono wpływ zmian rynkowych na wzrost znaczenia kapitału ludzkiego i tworzenie koncepcji zarządzania talentami. Następnie przedstawiono - z perspektywy międzynarodowej i polskiej - zjawisko...
-
Internet w procesie komunikowania się władz samorządowych ze społecznością lokalną i regionalną
PublikacjaGłównym wątkiem opracowania jest metodyka komunikacji stosowana przez władze samorządowe w relacjach ze społecznością lokalną i regionalną. W sposób szczególny skoncentrowano się na identyfikacji możliwości i uwarunkowań rozszerzenia i intensyfikacji tej komunikacji w związku z coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem Internetu i e-government.
-
Jak oceniać pracę? : wartość stanowisk i kompetencji
PublikacjaOcena pracy, w tym wartościowanie stanowisk i kompetencji pracowników jest jednym z najważniejszych narzędzi służących zintegrowaniu zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Pozwala bowiem na budowanie narzędzi opartych o jednolite kryteria, powiązane jednocześnie z wymaganiami organizacji, wypływającymi z założeń jej strategii i celów długookresowych. Pozwala to na budowanie spójnej strategii personalnej wspieranej przez współzależne...